Chochmes pre vás pripravuje tím mladých profesionálov ako sú občianski aktivisti, marketingoví špecialisti, copywriteri či programátori. Naše profesie sú rozmanité, no spája nás jedno: záujem o verejné dianie na Slovensku. Sme úplne bežní ľudia, ktorí chod projektu financujú z vlastných vreciek. Máme svoje vlastné životy a chodíme do práce alebo školy. Veľa cestujeme, rozprávame sa s ľuďmi a vadia nám čoraz pálčivejšie veci v spoločnosti ako šírenie neprávd, porušovanie ľudských práv, nenávisť či polarizovanie spoločnosti. Radi diskutujeme, máme veľa nápadov a chuti do práce. Náš voľný čas sme sa rozhodli venovať verejnoprospešnej práci, v ktorej vidíme zmysel.

Zakladatelia

Andrej Guraň vyštudoval informatiku na Masarykovej univerzite v Brne a viedol viaceré start-upy v Berlíne a Londýne. Pracoval taktiež pre spoločnosť Facebook v Londýne, kde videl, ako sa téma dezinformácií a fake news prehliada, a preto sa snažil hľadať riešenie tohto problému inde.

Andrej spoluzaložil Chochmes, lebo chcel pomôcť ľuďom ako je jeho mama, aby sa vedeli lepšie chrániť pred klamstvami na internete. Andreja môžete kontaktovať cez: [email protected]

Majka Kohútová vyštudovala európske štúdia na Masarykovej univerzite a verejnú správu na Erasmus University v Rotterdame, kde pokračuje aj v doktorandskom štúdiu. Aktuálne žije v Berlíne, kde pracuje pre Open Society Foundations.

Majka spoluzaložila Chochmes, lebo zistila, že problém vyvracania dezinformácií pri nedeľných obedoch sa spája nielen s jej rodinou, ale so stovkami ďalšími. Bolo jej jasné, že tento problém treba riešiť systematicky. Majku môžete kontaktovať cez: [email protected]

Peter Mendel žije v Bratislave a pracuje ako programátor. Žil 3 roky v Nemecku a po návrate na Slovensko sa rozhodol využiť svoje skúsenosti a pomôcť v boji proti dezinformáciám. Práca pre Chochmes mu umožňuje realizovať sa v tomto smere a prispieť k tomu, aby na internete bolo menej konšpirácií a neoverených správ a viac pravdivých informácií.

Peter spoluzaložil Chochmes, lebo sa nevedel pozerať na množstvo zdieľaných neoverených informácií na sociálnych sieťach, ktoré často aj v jeho rodine viedlo k hádkam a nekonečným diskusiám. Petra môžete kontaktovať cez: [email protected]

Viktor Štajnoch vyštudoval regionálny rozvoj na Masarykovej univerzite v Brne a management na VŠE v Prahe, kde aktuálne žije. Pracuje ako marketingový špecialista. Problematika prístupu verejnosti k informáciám na internete mu je blízka tomu, že štúdiu behaviorálnej ekonómie, správe sociálnych sietí v pracovnom živote a hlavne vďaka prispievaniu na Wikipédiu vo voľnom čase.

Viktor sa do Chochmesu zapojil, lebo má pocit, že v dnešnej dobe je veľmi ťažké čo i len zachytiť relevantnú informáciu, nieto ju celú prečítať alebo analyzovať. Viktora môžete kontaktovať cez: [email protected]

Dobrovoľníci

Petra Ondrišáková začínala svoju kariéru v žurnalistike a počas univerzitného štúdia sa zamerala na analýzu komunikácie radikálnych politických strán. Momentálne žije medzi Barcelonou a Dublinom a pracuje pre spoločnosť Google, kde pomáha firmám s ich digitálnou stratégiou.

Petra sa do Chochmesu zapojila, lebo táto práca spája jej dve vášne - marketing a boj proti dezinformáciam.

Ivana Brojová vyštudovala bezpečnostné a strategické štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne a aktuálne pokračuje v študijnom programe európske štúdiá.. V minulosti bola členkou študentskej organizácie AIESEC a dlhodobo sa venuje dobrovoľníctvu.

Ivana sa do Chochmesu zapojila, lebo si myslí, že tento projekt rieši veľmi aktuálny problém a má potenciál prispieť k budovaniu kritickejšie mysliaceho Slovenska.

Jana Holková vyštudovala kulturológiu na UKF v Nitre, herectvo na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a strávila jeden semester na University of Technology v Sydney. Pracovala ako reportérka a asistentka dramaturga relácie Teleráno a ako redaktorka rôznych iných programov v TV Markíza. Okrem iného pracovala aj ako Assistant General Manager a Social Media Manager v New Yorku.

Jana sa do Chochmesu zapojila, lebo podľa jej názoru žijeme v čase, kedy nie je problém dostať sa k informáciám, ale je zložité sa v nich orientovať. Preto sa snaží prispieť k tomu, aby ľudia mali možnosť rozlíšiť fakty od konšpirácií.

Tatiana Oravská si zamilovala marketing a jeho silu, pomôcť značkám a projektom zviditeľniť ich odkaz.

Tatiana sa do Chochmesu zapojila, lebo za ním stojí tím šikovných mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné, aké informácie sa šíria svetom. A lebo aj ona má niekedy problém rozlíšiť pravdivú informáciu od falošnej.

Mentori

Milan Markovič je líder digitálnej agentúry Effectix na Slovensku a certifikovaný Google tréner pre podnikanie. Už vyše osem rokov vytvára kreatívne stratégie pre klientov na dosahovanie rastu ich podnikania. Pravidelne publikuje články a prednáša na univerzitách a odborných fórach. Zaujíma sa o inovácie, zmysluplné projekty a Design Thinking.

Do projektu sa zapojil ako mentor cez platformu Growni a pomáha s nastavením komunikačnej stratégie.

Partneri

Boj proti dezinformáciám je skupinová práca. S Chochmesom nám preto pomáhajú mentori z oblasti marketingu a Slovenská akadémia vied, ktorí svojou odbornosťou posúvajú projekt ďalej. Tento projekt by taktiež nebolo možné realizovať bez pomoci ďalších dobrovoľníkov, ktorí svoj voľný čas venujú dobrej veci. Sme im za ich odhodlanie neskutočne vďační.

Ak by ste sa chceli zapojiť do projektu, napíšte nám na: [email protected]