Čo je to dezinformácia?
Dezinformácia (z angl. disinformation) je nepravdivý alebo zmanipulovaný informačný obsah, ktorý sa zámerne šíri. Dezinformácia sa môže objaviť v nepravdivých správach, nepresných citátoch alebo vo vedome skreslených či zavádzajúcich informáciách (Weedon et al., 2017. Information operations and Facebook: 5).
Prečo používate metodiku od Konšpirátori.sk?
Vzhľadom na to, že sme pomerne mladé občianske združenie, ktoré ešte nezískalo kredibilitu u širokej verejnosti, naša metodika je založená na dlhodobej práci od Konšpirátori.sk, ktorí sa aktívne venujú boju proti dezinformáciám. Ich komisia zložená z odborníkov v oblasti akadémie, žurnalistiky a občianskej spoločnosti pravidelne aktualizuje zoznam webov so zavádzajúcim alebo konšpiračným obsahom na základe piatich kritérií uverejnených na ich webovej stránke:
- Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru
- Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a nepravdivú propagandu
- Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, vyvolávanie vášní a nenávisti, bez ich kritického zhodnotenia
- Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, šíri poplašné správy, extrémistický obsah, agresívne osobné útoky
- Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé
Prečo antivýtrus zachytáva celé stránky a nie iba určité články, ktoré šíria dezinformácie?
V prvom rade vychádzame zo zoznamu od organizácie Konšpirátori.sk, ktorá identifikuje stránky systematicky šíriace dezinformácie. Ak by sme chceli kontrolovať každý príspevok až po tom, ako nás naň niekto upozorní, bolo by už pravdepodobne neskoro, pretože dezinformácie sa často šíria automatickými botmi, ktoré ich zdieľajú niekoľko tisíckrát za pár sekúnd. Zastaviť takéto rýchle šírenie je potom už takmer nemožné.
Uvedomujeme si avšak, že tento zoznam niekedy neobsahuje tie najnovšie a najpopulárnejšie konšpiračné weby. V budúcnosti by sme radi pripravili vlastný systém kontroly a monitoringu, kde by ľudia mohli pridávať ich tipy na konšpiračné stránky, ktoré by sme mali do zoznamu dodatočne zaradiť.
Akým spôsobom vám môžem podať podnet na konšpiračnú stránku?
Môžeš nám jednoducho napísať na náš mail: [email protected]
Ako presvedčiť blízkych, aby si rozšírenie nainštalovali?
V predchádzajúcich produktoch a rozšíreniach zameraných na varovanie pred konšpiráciami sme často videli nedostatok v tom, že sa nevedeli dostať k ľuďom, ktorí by tento systém najviac potrebovali. Preto sme pre Vás pripravili krátky článok o tom, ako presvedčiť blízkych o pozitívach nášho rozšírenia, a prečo by si ho mali nainštalovať.
V akých prehliadačoch rozšírenie funguje?
Rozšírenie je navrhnuté pre Google Chrome a Mozillu Firefox, ktoré sú jedny z najpoužívanejších prehliadačov. Stiahnuť si ho môžeš pre oba prehliadače cez ich príslušné linky.
Dá sa rozšírenie stiahnuť aj do mobilu/tabletu?
Aktuálne pre vás skúšame rôzne možnosti ako chrániť svojich blízkych pred konšpiračným obsahom aj na iných zariadeniach ako počítač. Momentálne rozšírenie funguje iba na Androidoch, ak používate prehliadač Firefox. Sme si vedomí, že veľa dezinformácií sa šíri práve cez iné aplikácie a stránky, a preto sa prioritne snažíme vyvinúť optimálnu ochranu pred dezinformáciami aj na mobilných zariadeniach.
Dá sa rozšírenie jednoducho vypnúť alebo odinštalovať, ak s ním nie som spokojný/á?
Áno, rozšírenie je veľmi jednoduché na ovládanie. Odinštalovať sa dá rovnako jednoducho ako nainštalovať.
Dá sa dostať k článku aj napriek tomu, že ho antivýtrus označí ako potenciálne nebezpečný?
Áno, ak sa naozaj chcete dostať k danému článku, môžete sa preklikať cez naše upozornenie.