približne 4 minúty čítania

Pravda alebo klamstvo?

V mnohých prípadoch je ťažké oddeliť pravdu od klamstiev a zavádzania. Existuje však niekoľko pravidiel, podľa ktorých vieme zistiť, či je zdroj, ako napríklad webová stránka, magazín alebo iné médium, dôveryhodný. Niektoré môžu šíriť klamlivé a zavádzajúce informácie, ktoré chcú ohýbať realitu a zmiasť tým ľudí. Iné zdroje môžu vyzývať k násiliu a nenávisti alebo môžu zverejňovať neoverené informácie, pod ktoré sa žiaden reálny autor nepodpíše.

Kto sa má v tom vyznať?

Pre obyčajných ľudí je dobré, že nemusia držať tieto pravidlá neustále v hlave a podľa toho sa rozhodnúť, či niektorému článku budú alebo nebudú dôverovať. Vyznať sa v tejto spleti neprávd im pomôže iniciatíva Konšpirátori.sk, ktorá sa dlhodobo venuje odhaľovaniu klamstiev a podvodov. Konšpirátori.sk pracujú s komisiou odborníkov, ako napr. historici, lekári, odborníci na dezinformácie či novinári. Odborníci pravidelne upravujú zoznam webových stránok so sporným obsahom podľa presných kritérií. Aktuálne je ich viac ako 200! Aj my tento zoznam používame na to, aby sme vedeli odborne vyhodnotiť, pred ktorými stránkami máme ľudí chrániť. Do zoznamu sme dodatočne pridali aj Hlavné správy. Tento denník bol pôvodne na zozname od Konšpirátori.sk, ale neskôr ho organizácia musela zo zoznamu dočasne stiahnuť kvôli pretrvávajúcemu súdnemu sporu s denníkom. Hlavné správy napriek tomu zastávajú pozíciu najrozšírenejšieho slovenského média, ktoré pravidelne zverejňuje klamstvá a polopravdy. Prišlo nám správne zahrnúť ich na zoznam, pretože pre používateľov môžu pôsobiť ako seriózne médium, čím sa stávajú omnoho nebezpečnejší ako iné stránky.

Aká matka taká Katka

Niektorí by sa mohli pýtať, prečo plošne zanevrieme na celú webovú stránku a neoverujeme radšej každú správu zvlášť. Na to je veľmi jednoduchá odpoveď: Ak stránka z veľkej časti šíri klamstvá, je lepšie nečítať ju, pretože nás môže klamať bez toho, aby sme o tom vedeli. Základom je preto pozerať sa na to, odkiaľ správa pochádza a až v druhom rade na to, čo je jej obsahom. Z pochybného zdroja nedostaneme pravdu a fakty, pretože to nie je ich cieľom.

Prvé minúty sú rozhodujúce

Na druhej strane nie je možné overiť samostatne každú informáciu, ktorá sa na internete šíri. Na to nemá kapacity ani Facebook. A tí majú omnoho väčší rozpočet ako my. Je pritom najdôležitejšie, aby sa klamstvá a zavádzajúce správy zachytili v prvých minútach od ich zverejnenia, pretože vtedy sa vedia dostať k najväčšiemu počtu ľudí. Správy, ktoré vysvetľujú, že išlo o klamstvo, sa už k tým istým ľuďom nedostanú. A ľudia potom žijú v omyle.

Stačí to?

Náš systém ochrany nie je nepriestreľný. Určite sú stránky, o ktorých nemáme ani tušenia. Preto je aj na ľuďoch, aby boli ostražití. Ak poznáte stránky, ktoré by sme mali zaradiť do zoznamu, môžete nás kontaktovať na náš mail. Do budúcna plánujeme pripraviť vlastný zoznam stránok s pochybným obsahom.