Svet internetu je rozsiahly a je ľahké sa v ňom stratiť. Stáva sa to ľuďom bez ohľadu na vzdelanie a vek. Z tohto dôvodu je dôležité poznať niektoré slová, ktoré sa spájajú s témou dezinformácií a budú sa v našich článkoch často vyskytovať.
Ako presvedčiť blízkych, aby si nainštalovali Chochmes?
V minulom článku sme spomenuli štyri najdôležitejšie tipy, ako sa pred klamstvami chrániť. Dnes vám ponúkame ďalšie štyri, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
To, čo vlastne konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sú, sa dozviete tu. Ako sa ale pred týmito hrozbami chrániť? Máme pre vás pár tipov
Sociálne siete. Výdobytok modernej doby, ktorý nám zjednodušuje komunikáciu s priateľmi a predstavuje v našich životoch stále dôležitejší zdroj informácií. Nie každý človek má po práci chuť a čas otvoriť si noviny a prelúskať sa množstvom článkov, aby si tak spravil základný prehľad o tom, čo sa dnes udialo vo svete.
Dezinformácie, konšpirácie či hoaxy sú často šírené pomocou webov s problematickým obsahom. Tieto weby samy seba mylne označujú za „alternatívne média“ a vymedzujú sa voči masovým médiám. Táto „alternatíva“ však šíri najmä neoverené, zavádzajúce či falošné informácie.
Dezinformácie sa na internete šíria rýchlosťou blesku a zasahujú takmer všetky oblasti života. Niektoré problematický stránky napríklad šíria nepravdivé správy týkajúce sa očkovania či pandémie. Iné stránky sa naopak snažia prostredníctvom manipulačných správ rozdeľovať spoločnosť.
Konšpirácie sa nás snažia presvedčiť, o tom, že sa určitá skupina ľudí tajne pokúša negatívne manipulovať iných ľudí. Na Slovensku takýmto tvrdeniam verí najviac ľudí spomedzi 10 krajín v strednej a východnej Európe
Welcome back again, Please sign in